Jan M. Fijor

Jan M. Fijor

wtorek, 21 grudzień 2010 13:49

Ignorancja w demokracji

1
O ile w przypadku spadających ciężarków wynik jest niezależny od wiedzy czy niewiedzy eksperymentatora, o tyle w innych naukach - np. w ekonomii - konsekwencje niewiedzy mogą być dotkliwe. Zły plan biznesowy, błąd w obliczeniach wysokości popytu czy błędna decyzja w sprawie finansowania z kasy publicznej takiego, czy innego przedsięwzięcia - może się skończyć stratą, bankructwem czy nawet nieszczęściem wielu tysięcy ludzi.
wtorek, 21 grudzień 2010 12:58

Misje jezuickie - utopia czy ziemski raj?

Na rozgrzanym przez tropikalne słońce czerwonym kamieniu wygrzewa się upstrzona w zielonkawo-tęczowe desenie, "jararaka". Wąż nie reaguje na warkot silnika samochodu ani nawet na szelest trawy poruszanej krokami ludzi. Jest zbyt leniwy, może zbyt pewny siebie, czuje bowiem, że tutaj nic mu nie zagraża. Na porośniętych trawą, zgubionych wśród gęstych krzewów dzikiej "yerba", ruinach miasta Santa Ana on jest od lat królem. A przecież zaledwie cztery wieki temu tętnił tutaj życiem pierwszy w dziejach ludzkości imponujący dynamiką i rozmachem niezwykły organizm państwowy; niezwykły, bowiem jego obywatele otrzymywali "wszystko wedle potrzeb...".

wtorek, 21 grudzień 2010 11:00

Marcos, narcos i zapach forsy (1)

Nikt już właściwie nie pamięta, co było bez-pośrednim powodem tego zgromadzenia. Oto nagle, w Nowy Rok 1994, tuż po uroczystej Mszy św., na placu przed pachnącym świeżym wapnem kościółkiem San Diego w San Cristobal de las Casas, historycznej stolicy meksykańskiego stanu Chiapas zebrał się w niemym proteście dziesięciotysięczny tłum Indian.

wtorek, 21 grudzień 2010 10:52

Monopol Microsoftu

Sprawa monopolizacji rynku przez Microsoft jest głośna od trzech lat, od chwili, gdy administracja Clintona postanowiła podać firmę do sądu za to, że zmusza producentów komputerów do transakcji wiązanej, dostarczany bowiem przez Microsoft system operacyjny (Windows) związany był w sposób nierozdzielny z systemem przeglądania Internetu (Explorer), co zdaniem urzędników Departamentu Sprawiedliwości, pozbawiało konkurencję możliwości forsowania swoich przeglądarek.

wtorek, 21 grudzień 2010 09:21

Marcos, narcos i zapach forsy (2)

Gdyby nie rekomendacje Lucasa Mazere, Arturo Pacheco, a zwłaszcza dr S., lekarza belgijskiego pracującego w tajnym szpitalu "zapatystów" w Ovetico - przyjaciół tragicznie zmarłego w Meksyku, Marco Sadowskiego, syna Luisa, polskiego emigranta z Argentyny - o spotkaniu z "subcomandante" mógłbym jedynie marzyć.

poniedziałek, 20 grudzień 2010 23:56

Marcos, narcos i zapach forsy (3)

Jeszcze na kwadrans przed uroczystym przekazaniem insygniów władzy, doradcy i asystenci gubernatora-elekta, Joaquin Hendriksa telefonowali pod wszystkie możliwe numery, odwiedzili rezydencję i dom prywatny ustępującego gubernatora stanu Quintana Roo, Mario Villanueva.

niedziela, 19 grudzień 2010 21:00

Lenin na Galapagos

Ekwador ma dwa powody do sławy: archipelag Galapagos oraz pierwsze miejsce na liście najbardziej skorumpowanych krajów świata. Nawet tak odległe, zdawałoby się zjawiska, są ze sobą mocno powiązane...

Mit 1. Istnieją dwie ekonomie ? liberalna i postępowa, rynkowa oraz sterowana. Zawiodła jedna, należy ją zmienić na drugą, i vice versa. Rezultat takiego wyboru nie ma znaczenia, gdyż stan gospodarki zależy głównie od intencji, uczciwości, wiedzy i rzetelności rządzących nią polityków.

niedziela, 19 grudzień 2010 12:40

Podatkowy raj

Wybuch "wojny z terroryzmem" stał się dobrym pretekstem do zaciśnięcia pętli na wszystkich tych, którym marzyło się posiadanie niskoopodatkowanego konta w którymś z kilkunastu "rajów podatkowych" świata. Odtąd jakakolwiek próba uwolnienia się spod opresji urzędu podatkowego traktowana jest niemal jako akt terroryzmu. W związku z uzyskaniem dostępu do kont bankowych i inwestycyjnych poza granicami kraju, obywatele polscy przekonają się wkrótce, jak działa światowa policja podatkowa. Jednakże nie wszystko stracone. Nadal istnieje kilka dobrych, wciąż legalnych sposobów wywinięcia się jej. Oto garść z nich.

Z treści dokumentu końcowego opublikowanego z okazji zakończonego w drugiej połowie listopada ub.r. szczytu przywódców państw Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii oraz Portugalii wynika, że poza koniecznością udzielenia pomocy lokalnym producentom kawy, a także walką z terroryzmem i narkotykami, region ten nie ma większych zmartwień.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.