Dominik Lesiecki

Dominik Lesiecki

wtorek, 21 grudzień 2010 10:01

Pospieszny Warszawa-Budapeszt

Na bliskiej nam sentymentalnie ziemi węgierskiej, funkcjonuje powiedzenie: "przyjechał pociąg pospieszny z Warszawy". Od 12 lat zmiany polityczne nad Dunajem są jakby przesunięte w czasie w stosunku do tego, co się dzieje u nas. Niedługo po ustaleniach naszego Okrągłego Stołu doszło też do zmian na Węgrzech. I też było to jakby powtórzenie polskiego konsensusu. Choć nieco odmienne...

wtorek, 21 grudzień 2010 09:13

Przeklęte dni... dla Iwana Bunina

Iwan Bunin żył w latach 1870-1953. Ten twórca niezwykłej urody nowelistyki, zadebiutował jako poeta w wieku 17 lat, a w wieku 39 lat został członkiem Petersburskiej Akademii Nauk.

niedziela, 19 grudzień 2010 21:06

Dziwna dominacja prawicy w Irlandii

Irlandia to dziwny kraj, jak na polityczne standardy Europy. Tamtejszy system polityczny nie przypomina wahadła, co to się przechyla z lewej strony na prawą i vice versa. Rządzi tam raz partia bardziej prawicowa, innym razem ster przejmuje ta uznawana za mniej prawicową. A historia tego dosyć niespotykanego układu politycznego liczy sobie już ponad sto lat...

niedziela, 19 grudzień 2010 17:07

Kumpel nie dla wszystkich

Niektórym się wydaje, że komunizm upadł, a wraz z nim jego prorocy i inżynierowie. Błąd! Wszystkie co bardziej śmiercionośne ideologie mają zdolność przepoczwarzania się. Niby komunistyczna utopia zniknęła z politycznych salonów, ale króluje w innych przestrzeniach: na obrzeżach jakże popularnego postmodernizmu (ten ostatni, zacierając klasyczne definicje prawdy, znakomicie ją usprawiedliwia), na ulicy pośród zrewoltowanej młodzieży.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.