niedziela, 01 sierpień 2010 11:25

Wehikuł czasu czyli gazety pisały...

Napisał

KOBIETY POLSKIE W MIĘDZYNARODOWYM FRONCIE POKOJU

W świetle marksistowsko-leninowskiej nauki o drogach rzeczywistego wyzwolenia kobiety i jej roli w budownictwie socjalistycznym szczególnego znaczenia nabiera ogłoszona dn. 6 bm. uchwała Biura politycznego Komitetu Centralnego PZPR, będąca wyrazem głębokiej troski o kobietę pracującą, o realizację jej pełnego równouprawnienia, o udostępnienie kobietom, w jeszcze szerszym niż dotychczas zakresie, pracy i działalności we wszystkich dziedzinach życia państwowego i społecznego oraz roztoczenia przez państwo jeszcze większej niż dotychczas opieki nad matką i dzieckiem.
W odpowiedzi na tę troskę Rządu i Partii ? kobiety pracujące odpowiadają masowym włączaniem się do pracy. W ciągu ostatniego roku dwukrotnie wzrosła liczba kobiet uczestniczących w ruchu współzawodnictwa pracy. Dziesiątki tysięcy kobiet zdobywa zaszczytne miano przodownic pracy. Do współzawodnictwa wciągają się coraz bardziej masowo kobiety wiejskie. Gospodynie domowe też nie pozostały w tyle: dały one w roku 1949 ponad 18 milionów godzin pracy na odbudowę i porządkowanie, oczyszczenie ulic, osiedli robotniczych, ogródków jordanowskich itp.

"Moda i życie", nr 9, 1950


Leopold Lewin
POEMAT O STALINIE
PRZESŁANIE
Gdzie odnaleźć twe imię? W gałązce pokoju,
Którą podałeś ludom po zwycięskim boju?
Czy w kraju, który dłonie stu narodów splata?
Czy w mieście, które wolność okupiło świata?
W ujarzmionych żywiołach? W wesołym traktorze,
Co rozbrzmiewając pieśnią twardą ziemię orze?
W pracy, która jest sprawą radości, natchnienia
W epoce socjalizmu ? twojego imienia?
Jak uczcić twoją wielkość ? za pamiętne słowa,
Poparte czynem: Polska niech będzie spiżowa!
I za warszawskich dzieci roześmiane twarze!
Mam synów ? im twe imię jak sztandar przekażę.
"Kuźnica", nr 50, 1949


MO wykryła drukarnię we Wrocławiu
Funkcjonariusze KW MO we Wrocławiu wykryli nielegalną drukarnię ulotek wydawanych przez ukrywających się działaczy NSZZ "Solidarność". Jak informuje wrocławska "Gazeta Robotnicza", drukowane nielegalnie ulotki podburzały społeczeństwo do nieprzestrzegania wymogów stanu wojennego. Nielegalna drukarnia mieściła się w prywatnym mieszkaniu we Wrocławiu przy ul. Dembowskiego 70/2. W mieszkaniu tym należącym do Wojciecha Bindy, zabezpieczono m.in. urządzenia drukarskie, zapasy papieru, podrobione druki, fałszywe dowody osobiste itd. Śledztwo w sprawie nielegalnej drukarni trwa.

"Życie Warszawy", 20 stycznia 1982


Piątki racjonalizatorskie wrocławskich robotników i naukowców
W oparciu o wzory radzieckie i świetne wyniki, jakie dają prowadzone w ZSRR "wtorki stachanowskie", zorganizowano we Wrocławiu tzw. "piątki racjonalizatorskie", na których robotnicy w obecności naukowców omawiają w swoich zakładach pracy najnowsze usprawnienia procesów produkcyjnych. Ostatnio w trzech zakładach pracy przemysłu metalowego omówiono w czasie "piątków racjonalizatorskich" m.in. metodę tłoczenia śrub i nitów na gorąco opracowaną przez racjonalizatora Spuzia z fabryki "Archimdes" oraz metodę trasowania na przyrządzie konstrukcji racjonalizatora Krawczyka. Dzięki współpracy z naukowcami, rozwiązano w fabryce wodomierzy problem sporządzania bezbłędnych odlewów z metali lekkich, co poważnie podniosło jakość produkcji.
Drugą formą konkretnej współpracy naukowców z racjonalizatorami są w woj. wrocławskim tzw. "wtorki dyskusyjne", na których ? w oparciu o wykład profesora, wzgl. adiunkta Politechniki Wrocławskiej ? robotnicy omawiają podstawowe zagadnienia techniki produkcji. W ciągu stycznia br. przedyskutowano szeroko zagadnienia szlifowania spieków na gorąco, cementowania i azotowania stali i inne.

"Trybuna Ludu", 26 stycznia 1951


SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE POTĘPIA
KSIĘŻY-ZBRODNIARZY Z WOLBROMIA
Ujawniony w procesie bandy terrorystyczno-rabunkowej z Wolbromia bezmiar upadku moralnego księży inspirujących zbrodniczą działalność bandy, wywołał głębokie oburzenie wśród szerokich rzesz mieszkańców Białostocczyzny. Na licznych zebraniach dla dorosłych i masówkach szkolnych, w których wzięło udział około 6.000 młodzieży, zabierający głos z oburzeniem podkreślali nikczemną rolę niektórych księży, wykorzystujących stanowiska i autorytet moralny dla kierowania małouświadomionych elementów na drogę zbrodni. Młodzież szkół łódzkich na wielu zebraniach dała wyraz swojemu najgłębszemu oburzeniu z powodu przestępczej działalności księży Oborskiego i Gadomskiego, patronujących popełnianiu pospolitych zbrodni.

"Trybuna Ludu", 26 stycznia 1951


Najprostsze środki kosmetyczne
Z wielu tanich i prostych artykułów, jakie na pewno każda z nas znajdzie w swym gospodarstwie domowym, przygotować możemy szereg środków kosmetycznych, które pomogą nam w pielęgnacji twarzy, rąk i włosów. Dla cery normalnej, skłonnej do przesuszania lub suchej, wrażliwej na wpływy atmosferyczne, przygotujemy krem według następującej recepty: pół żółtka, 3 dkg bornej wazeliny ukręcić starannie na gładką masę, dodając po jednej ? 10 kropli świeżej, sojowej oliwy. Gotowy krem złożyć do słoika i przechowywać w jak najchłodniejszym miejscu. Najlepiej przygotowywać ten krem w takiej ilości, by porcja starczyła na 6-7 dni; przechowywany dłużej psuje się i traci swą wartość.

"Moda i życie", nr 3, 1950
oprac. D. Leszczyński
Wyświetlony 4582 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.