poniedziałek, 13 wrzesień 2010 12:35

Nagroda im. Józefa Mackiewicza

Napisane przez

11 listopada 2004 r. kapituła literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza ogłosiła, że tegorocznym laureatem nagrody został Wojciech Albiński, autor tomu opowiadań Kalahari. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia: Annie Pawełczyńskiej za Koniec kresowego świata i Wacławowi Holewińskiemu za Lament nad Babilonem.

Kalahari jest późnym debiutem literackim autora, z zawodu geodety, który wiele lat spędził w Afryce, a przed wydaniem nagrodzonego tomu opowiadań publikował niektóre swoje utwory w paryskiej "Kulturze". Tytuł książki pochodzi od nazwy afrykańskiej pustyni Kalahari.
Koniec kresowego świata opowiada o losach Polaków, wywodzących się z drobnej szlachty, mieszkających na dawnych polskich Kresach, przed I wojną światową. Dzieło owiane jest nutą nostalgii, tęsknoty za życiem, które już nie powróci.
W Lamencie nad Babilonem Wacław Holewiński opisuje losy historycznej postaci - płk. Tadeusza Danilewicza, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych. Dzieje żołnierzy NSZ to ciągle nie opisane do końca sprawy naszej historii.
Fundatorami Nagrody im. Józefa Mackiewicza (9000 dol.) oraz dwóch wyróżnień są prywatne osoby, a w skład jury (kapituły) wchodzą m.in.: Stanisław Michalkiewicz, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Tomasz Burek, Rafał Ziemkiewicz, Andrzej Nowak.

M.K.
Wyświetlony 5667 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.