poniedziałek, 13 wrzesień 2010 13:32

Z żałobnej karty

Napisane przez

18 listopada 2004 zmarla w Arlington, USA pani Alina Kozioł-Starczewska-Byrska, wielka, ofiarna Polka, która od ponad 25 lat ze wszystkich sił wspomagała wysiłek Polaków walczacych w Kraju o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę.

Razem ze swoim mężem, Zbigniewem Byrskim, znanym publicystą "Kultury", na najróżniejsze sposoby wspomagała ofiarnie ludzi zaangażowanych w podziemny ruch Solidarności i "Solidarności Walczacej", a potem, od samego początku - Ruch na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Alina i Zbigniew Byrscy pomagali też materialnie wielu polskim rodzinom, które znalazly sie w trudnej sytuacji życiowej. Organizowali na terenie Stanów Zjednoczonych wiele akcji obywatelskich, demonstracji patriotycznych, kolportowali wydawnictwa podziemne, a potem wszelkie materiały JOW. Za tę działalność panią Alinę Starczewską spotykały najróżniejsze szykany. Parę lat temu za rozdawanie ulotek przed koncertem Krzysztofa Pendereckiego w Carnegie Hall, zostala ciężko pobita.
Pogrzeb odbył się 22 listopada na cmentarzu w Mount Auburn, w Cambridge, Ma. Pani Alina Kozioł-Starczewska-Byrska będzie żyła w naszej pamięci.

Redakcja
Wyświetlony 7249 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.