Stefan Sękowski

Stefan Sękowski

piątek, 12 listopad 2010 12:01

III RP - nieuleczalny przypadek

Polska przeżywa od 1989 roku bardzo trudny, jeszcze nie zakończony okres, który można nazwać "czasem utraconych nadziei". Dzisiaj trudno znaleźć Polaka, który z optymizmem patrzyłby w przyszłość naszego kraju. Chociaż nikt faktycznie nie oczekuje w najbliższym czasie znacznej poprawy sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce, należy zastanowić się nad rozwiązaniami, które mogłyby uzdrowić nasze chore państwo.

czwartek, 11 listopad 2010 20:20

Walka o bilety

Lublin jest miastem niemałym, liczącym prawie 400 tys. mieszkańców. Sporą ich część stanowią studenci uczący się w kilku uczelniach wyższych (działają tu dwa uniwersytety, politechnika, akademie rolnicza i medyczna) oraz w wielkiej liczbie szkół niepublicznych. Studenci są nieodłącznym elementem miejskiej społeczności, dającym zatrudnienie niemałej liczbie ludzi. Student musi mieć gdzie mieszkać, coś zjeść, w co się ubrać. Musi także w jakiś sposób dojechać na uczelnię, jeżeli mieszka w dalekim zakątku miasta.

czwartek, 11 listopad 2010 17:04

Ideologia podlotka

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (planowanymi na kwiecień 2004 roku) media zaczęły się zastanawiać nad listami, które miałyby w tych wyborach startować. Oprócz partii istniejących od dłuższego lub krótszego czasu (w przypadku Polski raczej krótszego) w wyborcze szranki stanąć mają ugrupowania jeszcze na naszej scenie politycznej nie znane. Pochopnie przed szereg wystąpiło Stowarzyszenie "Ordynacka", mające być politycznym zapleczem prezydenta Kwaśniewskiego. Jednak zostało szybko skarcone przez związanych z tym środowiskiem polityków SLD, aby nie stawało się konkurencją dla "przewodniej siły narodu", przynajmniej jeszcze nie teraz. O diety europosłów walczyć chce też nowa partia, reprezentująca nurt praktycznie zupełnie nowy w Polsce. Tym ugrupowaniem są Zieloni 2004.

niedziela, 03 październik 2010 21:13

Kolektywy równe i równiejsze

W listopadzie ogłoszono wyniki sondażu, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie obywateli Unii Europejskiej. Mieszkańcy Europy zachodniej zostali zapytani, jakie państwo stanowi według nich największe zagrożenie dla światowego pokoju. Biorąc pod uwagę antyamerykańskie nastawienie większości Europejczyków, drugie miejsce w sondażu nie było dla nikogo zaskoczeniem (oczywiście - USA). Jednak ku zdziwieniu eurokratów chwalebny tytuł destruktora świata uzyskał... Izrael.

sobota, 02 październik 2010 15:51

Dusza - ostatni bastion?

Na początku grudnia ubiegłego roku Francją wstrząsnęła sprawa zakazu noszenia religijnych rekwizytów przez uczniów. Konkretnie chodzi o wyszczególnione w projekcie ustawy chusty na głowach muzułmańskich dziewcząt, żydowskie "mycki", oraz, jak to zgrabnie wnioskodawca ujął, "duże chrześcijańskie krzyże". Zakaz ten ma zachować "tradycyjny rozdział państwa od religii". Pomysł ten nie spodobał się głównie mniejszości arabskiej, w związku z czym symbolem sprzeciwu wobec opresywnego państwa stać się może śniade dziewczę opatulone w chustkę.

sobota, 02 październik 2010 12:27

Niedźwiedzia przysługa

Głód, pragnienie i ubóstwo to nasze pierwsze skojarzenia z państwami trzeciego świata. Gdy widzimy w telewizji małego Koreańczyka, jedzącego miskę ryżu rozcieńczonego wodą, napawa nas to żalem i wściekłością. I choć wiadomo, kto jest temu wszystkiemu winien, za jedyną możliwość ratunku dla mieszkańców państw, dla których określenie "rozwijające się" jest niezasłużonym komplementem, większość ludzi uważa finansową pomoc za pośrednictwem takich organizacji, jak np. ONZ. Pomoc, która zanim dotrze do potrzebujących, wpierw przeleje się przez sito utworzone przez egzotycznych dyktatorów.

czwartek, 30 wrzesień 2010 09:22

Kłamstwa o państwie?

Stefan Kisielewski polecał "wieczną rewizję każdej postawy i każdego myślowego zrostu". Chciałbym więc podważyć pewien "zrost myślowy", aksjomat, który popiera 99,(9)% ludzkości, jakim jest stwierdzenie, że konieczność istnienia państwa jest tak oczywista jak to, że słońce wschodzi na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

czwartek, 30 wrzesień 2010 07:49

Nie tylko "pokorny sługa Panny S."

10 kwietnia, w Wielką Sobotę zmarł po ciężkiej chorobie poeta i pieśniarz Jacek Kaczmarski. Data bardzo znacząca w tym przypadku, jako że słynny bard był człowiekiem niewierzącym. Owszem, wierzył w istnienie "jakiegoś absolutu", ale nie był ów absolut w żaden sposób związany z życiem pozagrobowym1. J. Kaczmarski kochał więc życie – nie jako dar boży, lecz jako coś, z czego należy czerpać póki można - gdyż po naszym ziemskim bytowaniu nic nie będzie. Nie oznaczało to w żadnym wypadku przywiązania do hedonizmu - raczej chęć dogłębnego poznania Świata.

czwartek, 23 wrzesień 2010 11:48

Wyższa Szkoła Kowalstwa Losu

Dla niemal każdego ucznia liceum studia to oczywista konieczność, etap w życiu będący ta-kim samym aksjomatem jak dojrzewanie. Ilość maturzystów nie zdających na studia można liczyć w promilach.

poniedziałek, 13 wrzesień 2010 12:25

Prawdziwym buntem jest chrześcijaństwo

Z Tomaszem Budzyńskim rozmawia Stefan Sękowski

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.