Bartosz Rutkowski

Bartosz Rutkowski

czwartek, 30 wrzesień 2010 21:26

Obrońcy niesłusznej sprawy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Pana Artura Adamskiego "Wszystko już było". Zgadzam się całkowicie z główną tezą autora, że obecna Unia Europejska nie jest niczym specjalnie nowym i jej idea rodziła się w różnych czasach kilkakrotnie. Jednak pozwolę sobie polemizować z niektórymi szczegółami.

Jak każdy kolejny przełom w dziejach datowanej historii człowieka, XXI wiek niesie ze sobą obawy i nadzieje. Tym razem jest chyba więcej obaw. W mojej subiektywnej ocenie wiek XX uczynił w cywilizacji ludzkiej potworny wyłom. Chodzi o prawdomówność. Nie ma czegoś takiego jak półprawda. A jednak wciąż stara się ją stworzyć.

czwartek, 30 wrzesień 2010 09:07

Tu nie chodzi o "krzywdzenie" Niemiec...

Cóż dużo mówić, oberwało mi się. Aby nie pisać jednak polemiki do polemiki z polemiką (co może wywołać lekkie rozmycie istoty sprawy), pozwolę sobie ustosunkować się w krótkich punktach do tekstu Pana Adamskiego (nr 4/28).

czwartek, 23 wrzesień 2010 11:20

"Nowa wersja drugiej wojny"

Pan Artur Adamski zrecenzował w ostatnim numerze prace zbiorową historyków niemieckich Kronika Drugiej Wojny Światowej. Nie chcę wypowiadać się na temat samej książki z dość prostego powodu ? jeszcze jej nie kupiłem (ale zrobię to, namówił mnie Pan!). Chciałbym jednak odnieść się do niektórych stwierdzeń Pana Adamskiego.

poniedziałek, 13 wrzesień 2010 13:11

Apokalipsa według sir Winstona Churchilla

Dawid Irving jest bez wątpienia jednym z najbardziej pracowitych historyków piszących o okresie II wojny światowej. Co więcej, jego książki oparte są na faktach w sposób nie budzący wątpliwości co do jego rzetelności. I chyba tylko dzięki temu nie udało się go zepchnąć na margines. Był bardzo cenionym i poważanym historykiem. Piszę "był", bo jego życie zmieniło się diametralnie po napisaniu książki Wojna Hitlera. Autor napisał w niej, że nie ma żadnego pisemnego dowodu na to, by Hitler kiedykolwiek dał rozkaz eksterminacji ludności żydowskiej. Irving wy-znaczył osobiście nagrodę dla tego, kto dokument taki lub relacje jakiegokolwiek świadka dotyczącą tej sprawy odnajdzie.

niedziela, 29 sierpień 2010 10:49

Zamach stanu

Czasem biorąc do ręki dzieła tak zwanej literatury współczesnej, doznaję wrażenia, że sens zastąpiono objętością. Niestety, dotyczy to również książek o tematyce historyczno-politycznej. Gdzieś umyka esencja dzieła, zastąpiona kolejnymi kartami pisania w gruncie rzeczy o niczym.

niedziela, 29 sierpień 2010 08:42

Album

26radamskiBiorąc udział w zeszłorocznym spotkaniu współpracowników "Opcji na Prawo" wdałem się w dyskusję z panami Adamskim, Michalkiewiczem i Ratajczakiem poruszającą różne tematy, w tym również losy Polski w latach drugiej wojny światowej pod okupacją.

niedziela, 29 sierpień 2010 08:39

"Prawo i sprawiedliwość" Program wyborczy partii

W poniższym tekście postaram się przedstawić program PiS-u w różnych jego aspektach. W trakcie pisania korzystałemz dokumentów dostarczonych mi przez członka tej partii.

Siadając do pisania tej recenzji zastanawiałem się ile w swoim życiu przeczytałem publikacji poświęconych wojnom. Zapewne liczba przekroczyła dwa tysiące. Zarówno Wojnę domową Cezara, jak i wspomnienia generała Schwartzkopfa traktuję z równym zainteresowaniem. Jednak wspomnienia dowódców pomimo ogromnej wartości, jaką daje im świetna znajomość strategicznej strony konfliktu, są obarczone pewną wadą. Mają tendencję do opisywania tego, co się udało, i do pomijania tej zwykłej ? ludzkiej strony konfliktów. Dla tych, dla których wojna to tylko błysk zbroi, ryk silników czołgowych i twardzi jak stal nieugięci wojownicy, znakomitą lekturę stanowi nowa książka Matthew Parkera ? Monte Cassino.

niedziela, 01 sierpień 2010 11:41

Dług Honorowy

Po zamknięciu książki Dług Honorowy moje uczucia były diametralnie odmienne od tych, które towarzyszyły mi po przeczytaniu Monte Cassino. Podsumowując ten stan ducha krótko- powróciła nadzieja i optymizm. Bo i jak tu nie zdjąć z głowy czapki przed bohaterami tych kart historii?

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.