niedziela, 30 maj 2010 10:34

Prawda i pamięć

Napisał

Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego kojarzymy zwykle z bohaterskim kapłanem, na którego życie w stanie wojennym czyhali siepacze z SB, oraz z postacią spędzającą dziś sen z powiek hierarchom zamiatającym pod dywan bolesne problemy niedawnej przeszłości. Tymczasem kapelan nowohuckiej "Solidarności" jest też poetą z dużym i oryginalnym dorobkiem literackim.

Wiersze to już piąty tom liryki ks. Zaleskiego. Przed laty napisał także książkę o swym ciotecznym pradziadku pt. Arcybiskup ormiański Izaak Mikołaj Isakowicz oraz Słownik biograficzny księży ormiańskich w Polsce. Echa rodzinnych korzeni często dochodzą do głosu w utworach poety. Czasem uświadamiają wielość poprzedzających nas wątków tradycji i złożoność historycznych doświadczeń. Tragedia Kresów polegała m.in. na przymusowym wcielaniu naszych rodaków do Armii Czerwonej. W jej szeregach ginęli też najbliżsi ks. Zaleskiego. Refleksja na ten temat budzi pamięć także o innych Polakach, wbrew swej woli służących w obcym wojsku. Iluż naszych chłopaków ze Lwowa czy Trembowli wzięto po roku 1939 w sołdaty, jakże wielu ich spoczywa dziś w cieniu obelisków z czerwoną gwiazdą! Może nie od rzeczy byłoby na radzieckich cmentarzach w Polsce zadbać i o monument przypominający ten fragment narodowej historii?
Ksiądz Zaleski pisze o sprawach trudnych i doświadczeniach tak bolesnych, że zdolnych zachwiać wiarą przeciętnego człowieka. Wśród bohaterów lirycznej refleksji jest i Mordechaj Anielewicz z warszawskiego getta, i Szmul Zygielbojm, na którego świadectwo o dokonującym się ludobójstwie świat pozostał obojętny tak samo, jak na raporty Armii Krajowej i Witolda Pileckiego. Z kolei Transport na Wschód mówi o kolejnych, zsyłanych na Syberię pokoleniach. Temat stale powracającego cierpienia mógłby wywoływać fatalizm i przygnębienie. A jednak budzi wiarę w sens trwania i nadziei.
O kapłanie znanym duszpasterzu katolików i Ormian mówi się, że jest kustoszem pamięci i strażnikiem prawdy. Poznając poezję księdza Isakowicza-Zaleskiego dowiadujemy się, jak dużo dla niego znaczą te pojęcia.

 

T. Isakowicz-Zaleski, Wiersze, Małe Wydawnictwo, Kraków 2006
Wyświetlony 3638 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.