Wydrukuj tę stronę
wtorek, 04 maj 2010 15:18

Grupa Ujawnić Prawdę - sprawozdanie z rocznej działalności

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uchwalenie przez parlament z inicjatywy AWS w 1998 r. ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej otworzyło drogę do długo oczekiwanego (zwłaszcza w naszym regionie) procesu lustracji.

 Już w 2003 roku kilku działaczy opozycji Solidarnościowej z lat 1980-1989 poznało treść części dokumentów, które gromadziła przeciw nim PRL-owska Służba Bezpieczeństwa. W miarę upływu czasu grupa "osób pokrzywdzonych w rozumieniu ustawy o IPN" (tj. zaangażowanych w przeszłości w opozycji antykomunistycznej) powiększała się, a IPN rozpoczął przekazywanie "pokrzywdzonym" danych funkcjonariuszy bezpieki i ich tajnych współpracowników. W dyskusjach z udziałem byłych i obecnych działaczy "Solidarności" zastanawiano się jak uzyskaną wiedzę przekazać opinii publicznej. W listopadzie 2004 roku Przewodniczący Zarządu Regionu Wojciech Buczak zwrócił się z apelem do osób, które otrzymały dokumentacje z IPN, aby tą wiedzą dzieliły się z "S" i przekazywały do ZR kopie dokumentacji. Apel ten ponowił później Zarząd Regionu. Pierwszymi, którzy odpowiedzieli ? przekazując pełną dokumentację ? byli Stanisław Łakomy, Ewa i Józef Konkelowie, Marian Krztoń, Wojciech Buczak, Andrzej Filipczyk, Marian Irzyk, Michał Stręk, Marek Wójcik, Piotr Myśliwiec, Wiesław Myśliwiec.

W styczniu 2005 r. Wojciech Buczak zaprosił do siedziby ZR ponad 30 byłych działaczy Solidarności i opozycji Solidarnościowej, o których była wiedza, że posiadali status "osoby pokrzywdzonej". Zebrani zdecydowali:

? Przypomnieć społeczeństwu nazwiska działaczy PZPR z lat 1978-1988 (Komitety Wojewódzki i Miejskie z terenu woj. rzeszowskiego)

? Przekazać opinii publicznej dane funkcjonariuszy SB, którzy inwigilowali opozycję

? Przekazać informację o tajnych współpracownikach SB, których dane odtajnił osobom pokrzywdzonym Instytut Pamięci Narodowej

? Przekazać dane prokuratorów i sędziów sądów karnych i wojskowych, którzy orzekali kary więzienia stosowali sankcje wobec działaczy opozycji. W celu realizacji tych zadań powołano przy ZR ? Grupę Ujawnić Prawdę. Wybrano pełnomocników Grupy: St. Alota, A. Filipczyka, J. Szkutnika, M. Wójcika.

Wszystkie wymienione wcześniej informacje mogły pochodzić wyłącznie z dokumentacji otrzymanej przez "pokrzywdzonych" od IPN-u, zaś składy KW i KM PZPR z dokumentów źródłowych. Sygnatariusze Grupy (założycieli było 32) zobowiązali się do przekazania pełnej dokumentacji w tym w całości tzw. not zawierających dane funkcjonariuszy SB i agentów SB.

Pierwsza publikacja list zawierających wymienione wykazy odbyła się w maju 2005 r. przy bardzo dużym zainteresowaniu opinii publicznej i mediów. Kolejne aktualizacje list odbywały się w VI 2005, XII 2005, II 2006, IV 2006.

W wyniku rocznej działalności Grupy 66-ciu jej członków przekazało opinii publicznej za pośrednictwem stron internetowych www.opcja.pop.pl i www.akta.bies.pl dane: 322 funkcjonariuszy SB i MO,16-tu prokuratorów wojskowych, 21 prokuratorów "cywilnych",13-tu sędziów sądów karnych i 17-tu sędziów sądów wojskowych oraz 270 agentów SB. Pełnomocnicy rzeszowskiej GUP po publikacji list odbyli 13 spotkań z byłymi TW na wniosek tych ostatnich, oraz 4 spotkania z byłymi funkcjonariuszami MO i SB, również na ich wniosek. Za pośrednictwem Grupy trzech z 220 ujawnionych agentów bezpieki przeprosiło pokrzywdzonych i poprosiło o wybaczenie. Do pełnomocników Grupy przyszła również osoba, której nie ma na otrzymanych przez pokrzywdzonych notach lecz w przeszłości podpisała współpracę, nigdy jej nie podjęła i w końcu odmówiła spotkań z SB.

Największa organizacja Związku w Regionie po publikacji GUP pozbawiła członkostwa NSZZ "Solidarność" osoby, które w przeszłości były agentami SB, poza osobą, która przyznała się do współpracy i poprosiła o wybaczenie. Zarząd Regionu zaapelował do zebrań dokonujących wyboru władz organizacji zakładowych, by warunkiem kandydowania na funkcje było oświadczenie o braku współpracy z wywiadem PRL i państw układu warszawskiego. Proces "obywatelskiej lustracji" rozszerzył się na Polskę. Grupy Ujawnić Prawdę działają: w Lublinie, na Śląsku, w Krakowie, w Gdańsku, Koszalinie. "Solidarność" sama zmierzyła się z trudnym problemem działania agentury SB we własnym środowisku, nie powierzając tej roli mediom.

Wynikiem procesu, jaki rozpoczęliśmy niewiele ponad rok temu, jest zapowiedź nowelizacji Ustawy o IPN, której efektem będzie powszechne udostępnienie informacji o funkcjonariuszach SB i ich tajnych agentach. Zgodnie z zapowiedziami ma ulec likwidacji zapis o statusie pokrzywdzonego. Następstwem realizacji tego projektu będzie zakończenie pracy Grupy Ujawnić Prawdę. Wielu spośród sygnatariuszy Grupy zadeklarowało działalność w tworzącym się przy ZR oddziale Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w stanie wojennym.

Andrzej Filipczyk

www.solidarnosc.rzeszow.org.pl          www.opcja.pop.pl         www.akta.bies.pl

Wyświetlony 5512 razy
Grupa Ujawnić Prawdę

Najnowsze od Grupa Ujawnić Prawdę

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.