niedziela, 01 sierpień 2010 11:30

Afrykańskie obrazki

Napisane przez

Motor został wysłany z Polski do samego Bulawayo (Zimbabwe); najpierw statkiem do Durbanu (RPA), a potem ciężarówką do Bulawayo. Proste!

 Potem dokumenty miały zostać wysłane do Bulawayo, bo tu motor miał zostać oclony itd. Jeszcze bardziej proste!

Najpierw okazało się (kiedy motor już płynął), że dokumentów nie można wysłać, bo w Bulawayo, w dzielnicy, w której mieszkam, nie ma nazw ulic, a na kopercie DHL jest rubryka ulica i nijak pusta nie może być.
Potem okazało się jeszcze więcej: Bulawayo nie ma na liście miast obsługiwanych przez DHL. Ale na liście jest Plumtree (Plumtree jest 100 km stąd i ma ok. 20 tys. mieszkańców, kiedy Bulawayo ma ok. miliona mieszkańców!). Tam też nie ma ulic, więc wpisujemy ul. św. Teresy ? bo to patronka naszej misji w Plumtree i już się wszystko zgadza.
W końcu wszystko wysłane, spokojnie więc czekałem i często rzucałem się do okna. Tak na wszelki wypadek...
Ok. czterech tygodni po wysłaniu motoru zadzwonił telefon:
? Dzwonię z portu w Durbanie. Mamy twój motor, ale nie mamy dokumentów, żeby go oclić itd.
? I bardzo dobrze, że nie macie, bo motor będzie oclony dopiero w Bulawayo, tu został wysłany. A dokumenty idą pocztą i jak motor dojedzie, to już na pewno będą.
? Poparzyłeś sobie czymś głowę? Musisz tu przyjechać z tymi dokumentami i pieniędzmi na cło. Nie da rady inaczej ? usłyszałem.
? To jakieś dwa tysiące kilometrów! ? Próbowałem to jakoś rozegrać, ubłagać i logicznie wytłumaczyć, ale rzecz dzieje się w Afryce, więc cała ta logika to do...
Dzwonię do znajomego agenta celnego:
? Ratuj!
? Nie da rady. Dokumenty trzeba im wysłać do Durbanu.
A jeszcze nie doszły do Zimbabwe! Potem z Zimbabwe do RPA. Tygodnie!!!
? Ale zadzwonię tam ? mówi ten kumpel. ? Znałem tam kiedyś jedną celniczkę, wiesz, Krysia jej było, i …..
? Po prostu dzwoń.
Po paru dniach się okazało, że Krysia (oczywiście, że imię zmieniłem dla dobra sprawy) jakaś niezwykła naprawdę, bo kolega celnik zadzwonił, że motor zwolniony z portu w Durbanie!!!! I może jechać do Beitbridge (to nasza granica z RPA, 400 km od Bulawayo).
? To niech jedzie ? mówię.
? To trzeba transport załatwić ? on mówi.
To ja zdębiałem: ? Transport opłacony aż do Bulawayo ? tłumaczę słabym głosem.
? Nie wykluczam ? filozoficznie po afrykańsku zaczął ? ale na pewno trzeba zapłacić jeszcze raz.
? A ile to będzie kosztowało?
Potem mi powiedział, ile to będzie kosztowało, i pamiętam, że mi się zrobiło bardzo słabo...
Więc już drugi raz zapłaciłem za transport motoru z Durbanu do Beitbridge, obiecali, że najwyżej trzy dni i motor będzie na granicy. No to jeszcze ? tak myślę ? dwa dni od granicy tu (tu się nikt nie spieszy) i będę jeździł!!!!!
 
Minęły trzy tygodnie.
Motor od trzech tygodni na granicy RPA-Zimbabwe. Telefony się urywają, kilkakrotnie przeżywam załamanie nerwowe i wątpię mocno w przynależność celników zimabwiańskich do gatunku homo sapiens. A zabrakło pięciu sekund...
Bo zaczęło się dobrze. Motor dojechał do granicy w Beitbridge. Po trzech dniach ustalili wysokość cła. Lichwa i prywata!!! Niech tam! Przelałem pieniądze. Zapakowali motor na ciężarówkę i kierowca ruszył w stronę bramy wyjazdowej z granicy. Na nieszczęście jakieś kosmiczne, koło bramy przechadzał się jakiś znudzony celnik i zainteresował się pudłem na ciężarówce.
? A co to? ? pewnie celnik zapytał
? A umdududu (czyli: motor) ? pewnie kierowca odpowiedział.
? A to chcę zobaczyć.
Zobaczył i stwierdził, że cło jest jakieś za niskie.
I telefony, i tłumaczenia, i dni mijają. A ktoś tam wciąż twierdzi, że cło za niskie.
? To jakie powinno być? ? Powinienem zapytać: ile chcesz bez rachunku?, ale potem nigdy motor za bramę nie wyjedzie, bo się koło bramy kolejka gorliwych celników ustawi do kolejnych negocjacji...
? No nie wiem...
? To kto ma wiedzieć?! Mów, ile.
? A na jakiej podstawie mam to stwierdzić?
? No przecież masz rachunek ze sklepu w Polsce!!!!
? Tak??? Gdzie?
I okazało się, że oczywiście nie miał!! Bo jakimś cudem rachunek zabrał powracający do Durbanu kierowca. 1,5 tys. kilometrów! Znowu poczta, wysyłanie, szukanie i czekanie.
Więc minęły trzy tygodnie i zadzwonił telefon:
? Mamy rachunek. I ta kwota jest za niska!
? Ale to ze sklepu!!!!
? To... To... To ja muszę zobaczyć stronę internetową producenta. Z cenami!
? No to zobaczysz!
Zajęło mi to parę godzin, ale strona wyszła całkiem nieźle (przepraszam firmę MOTOBI za czyn ten niecny!!! Wyjścia nie miałem, musiałem im stronę tymczasową zrobić).
Po północy opublikowałem oficjalną stronę MOTOBI ? MOTORY & SKUTERY z adresami, faksami itd. (e-mail na stronie był do kolegi Brzozy, jakby napisali). Ceny powstawiałem wielkimi cyframi (w euro oczywiście, bo bardziej się wyznają niż na polskim złotym) i wysłałem adres www na granicę. Żeby sobie, gady, sprawdziły!
Znowu czekanie.
Pewnego dnia zadzwonił polski ambasador z Harare i powyrażałem się przy okazji o celnikach i jeszcze tego samego dnia na granicę został wysłany fax z polskiej ambasady, że przetrzymują dar dla polskich misjonarzy od znanego sponsora i że kwestionują polskie paragony z polskiego sklepu i sprawa ta jest poważna, i grozi międzynarodowym skandalem z udziałem władz i ogólnie bardzo źle zrobili.
Koniec końców ? czy popatrzyli do internetu, czy przestraszyli się międzynarodowego konfliktu, po miesiącu (czyli w Afryce ekspresowo) dostałem SMS-a od kolegi celnika: Nie zmienili wysokości cła. Trzeba teraz zapłacić za składowanie motoru na granicy i go stamtąd odebrać.
Magazyny na granicy ? okazało się ? drogie nie są, ale... drogi jest transport z Bitbridge do Bulawayo!
Znowu miałem zapłacić za transport!!! To już trzeci raz! Tamten samochód (za który zapłaciłem), odjechał już dawno.
No to się wściekłem.
Wtedy dowiedziałem się, że mogę ewentualnie poczekać, aż jakaś pół załadowana ciężarówka tej firmy będzie jechała, to zapakują motor.
Czekam.
Nie zapłacę złodziejom.
Czekam.
Wszystkie ciężarówki pełne.
Czekam kolejne dni. Tygodnie.
Do tego mnie kolega podkręcał:
? Nie płać! Do sądu ich podaj. Niech jeszcze karę płacą za opóźnienie! Co oni sobie myślą! Na pohybel!
? Naprawdę tak myślisz?
? Chyba nie………
? To co byś zrobił?
? Ja bym zapłacił jakiejś innej firmie transportowej i cieszył się, że mam motor.
Znalazłem inną firmę transportową. Tani nie byli, ale obiecali, że następnego dnia po zapłaceniu za transport będę miał motor.
Zapłaciłem. Więc jutro...!
Jutro zadzwonił telefon.
? Nie możemy przywieźć twojego motoru.
? ???!!!??? (wypowiedź ocenzurowana)
? Bo pudło nie jest owinięte folią.
? Jaką folią???
? Takie są wymaganie transportowe w Zimbabwe.
? To co jam mam zrobić?
? Przyjedź tu i owiń pudło folią.
Wściekłość jakoś mnie pokierowała i wyładowałem ją w biurze na jakimś szefie mojej nowej firmy transportowej. Okazało się, że folię da się obejść.
Motor wyjechał w stronę Bulawayo. Zacząłem się zastanawiać, na co się teraz przygotować: atak terrorystyczny na ciężarówkę? Raczej nie. Ukradną paliwo z samochodu, jak kierowca zatrzyma się w buszu za potrzebą? Możliwe.
Kierowca zajedzie odwiedzić rodzinę (jest 30 grudnia), sprzeda paliwo z samochodu i wytrzeźwieją za dwa tygodnie. Bardzo możliwe. Bez motoru, bo ukradną w międzyczasie.
31 grudnia, po porannej Mszy jadę do firmy transportowej.
? Jest mój motor?
? Nie ma ? gość nawet nie spojrzał na mnie zza połamanego biurka.
? O żesz, ty………………!!!!
? A o co ty pytałeś?
- C Z Y J E S T M Ó J M O T O R???
? A, motor? Jest.
I był. Cały śliczny.
We wtorek, 3 stycznia przyjechał Bruce (największy znany mi ekspert od motorów) i poskładał maszynę. I jeździ!!! A jaka wygodna!
Teraz jeszcze trzeba zarejestrować (oczywiście, żeby nie było za lekko, papiery z granicy jeszcze nie dotarły. Sam bym sobie rejestrację zrobił, ale zmienili wzór tablic rejestracyjnych w Zimbabwe i źle będzie wyglądał nowy motor na starych numerach).
I tak jeżdżę, a policji mówię, że właśnie jadę po tablice. I nikt się nie dziwi, że załatwienie takich tablic może zająć miesiące... Będę tak jeździł po te tablice latami...
Chciałbym jakoś podziękować darczyńcom. Tylko nie wiem jak. Ale dzięki nim wiem, że gdy żyjemy w świecie, w którym ludzie sobie dają motory ? to ten świat nie jest taki zły, jak ludzie gadają!
? Dziękuje. BARDZO!
Maciej Malicki SVD
Wyświetlony 3536 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.