niedziela, 29 sierpień 2010 09:18

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Ranghuvans Prasa Singh, minister rozwoju regionalnego w Indiach wystosował projekt ustawy, która nadawałaby prawa uczestniczenia w wyborach lokalnych tylko tym mieszkańcom Indii, którzy udokumentują, że mają w domu toaletę. Minister motywuje swoją decyzję walką o higienę.


***

 


Coraz większą część populacji Stanów Zjednoczonych stanowią czarnoskórzy, Azjaci i Latynosi. Z najnowszych danych wynika, że w czterech amerykańskich stanach biali są już mniejszością. Według raportu opublikowanego przez amerykańskie Biuro Ludności, czwartym stanem, w którym odsetek białych mieszkańców spadł poniżej 50 procent, jest Teksas. Powodem tego jest wysoki przyrost naturalny wśród Latynosów oraz napływ imigrantów z Ameryki Środkowej i Południowej. Pozostałe trzy stany to Kalifornia, Nowy Meksyk i Hawaje. W ciągu ostatnich czterech lat populacja białych Amerykanów wzrosła zaledwie o 1%. W tym samym czasie przybyło 6% czarnoskórych, 16% Azjatów i 17% Latynosów. Ci ostatni są obecnie największą mniejszością w Stanach Zjednoczonych - mieszka ich tam 41 milionów.


***


Trzej czescy policjanci przerwali pościg za złodziejem, ponieważ... kończyła im się służba. Wydarzenia te rozegrały się w morawskiej miejscowości Mosnov. Jeden z mieszkańców zauważył złodzieja i zadzwonił na policję. Trzej stróże prawa przyjechali radiowozem, po czym pieszo rzucili się w pościg za uciekającym na piechotę złodziejem. W pewnej chwili złodziej wspiął się na wysoki mur, zeskoczył po drugiej stronie i zniknął. Policjanci uważnie przyjrzeli się trudnej do sforsowania przeszkodzie, spojrzeli na zegarki i oświadczyli obserwującym akcję mieszkańcom, że na nich już czas.


***


Na prośbę byłego męża irański sąd zabronił eks-żonie pracować poza domem Sąd podkreślił w orzeczeniu, że obecnie małżeństwo żyje w separacji, a w akcie ślubnym było napisane, że kobieta jest gospodynią domową, toteż dokument nie przewidywał możliwości pracy kobiety poza domem i mąż miał prawo zabronić jej pracować. Iranka oświadczyła przed sądem, że opuściła męża i zaskarżyła wyrok. Proces trwa. Zgodnie z prawem irańskim, mającym swe źródła w islamie, kobieta, która chce pracować, studiować lub podróżować bez zgody męża, musi otrzymać taką zgodę przy sporządzaniu aktu ślubnego.


***


Od sierpnia tego roku na Kubę nie wolno sprowadzać żarówek powyżej 15 W. Magazyny kubańskie jednocześnie niszczą zapasy żarówek o większej mocy. To sposób na oszczędność prądu.


***


Już wkrótce na rynek zostaną wypuszczone specjalne telefony komórkowe przeznaczone dla dzieci od 6 lat w górę. Firma Firefly Mobile wypuści na rynek telefon o nazwie Firefly, mający specjalną opcję, dzięki której rodzice, po wpisaniu specjalnego numeru PIN, mogą swobodnie zarządzać czasem, jaki ich pociecha przeznaczy na rozmowy oraz komórkowe gry.


***


Pewna nowojorska rozgłośnia radiowa została ukarana grzywną w wysokości 240 tys. dolarów za zorganizowanie i relacjonowanie na antenie konkursu bicia po twarzy. Autorzy programu zachwalali dźwiękowe walory audycji. Pieniądze wpłacone przez ukarane hip-hopowe radio Hot 97 pójdą na kampanię walki z przemocą.


***


Lech Wałęsa w wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie "GeneralAnzeiger" zaskoczył po raz kolejny opinię publiczną. Zaproponował bowiem, aby papież Benedykt XVI przyjął polskie obywatelstwo.


***


Susan Torres, 26-letnia kobieta, którą od 7 maja lekarze podtrzymywali przy życiu, by dać jak największe szanse przeżycia jej płodowi, urodziła córeczkę. Poród odbył się bez żadnych komplikacji. Dziecko jest teraz pod ciągłą opieką lekarzy. Pani Torres była w 17. tygodniu ciąży, kiedy zapadła w śpiączkę spowodowaną wylewem krwi do mózgu. Jej mózg przestał pracować, ale organizm był podtrzymywany przy życiu.


***


Tysiące Włochów z kamerami i telefonami komórkowymi odwiedza codziennie mały kościół, mieszczący się tuż za Neapolem, po rozejściu się informacji o poruszeniu się znajdującej się tam statui Dziewicy Marii. Mają nadzieję na uchwycenie ponownego cudu. Księża z tej parafii twierdzą, że mają świadków, którzy widzieli, jak noga posągu poruszyła się. Miejscowy biskup Antonio Riboldi powiedział, że jest do całej sprawy nastawiony sceptycznie.


***


Komisja Episkopatu Niemiec do spraw liturgii przedstawiła kilka propozycji zmiany przestrzeni, w której odbywają się msze i innego typu nabożeństwa, aby w ten sposób wierni nie odczuwali stałej pustki w swoich kościołach. Jednak z propozycji zakłada wyburzanie fragmentów kościołów lub przyjmuje wariant budowy przegrody w kościołach, wyniesienia części ławek albo założenie zasłon i innych przegród, aby w ten sposób oddzielić centralną nawę kościoła od bocznych, gdzie możnaby było odprawiać msze i przeprowadzać inne celebracje dla mniejszych grup, jak również wykorzystać nową przestrzeń do różnego rodzaju spotkań i działalności.

Wyświetlony 6393 razy

Więcej w tej kategorii: « Od redakcji Zdradzona "Solidarność" »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.