poniedziałek, 30 sierpień 2010 11:05

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Niemiecka Partia CDU zamierza przemianować berlińską aleję Karola Marksa na aleję Jana Pawła II.


***

 


David Irving, kontrowersyjny historyk brytyjski na swój sposób "uczcił" śmierć Jana Pawła II. Na swojej stronie internetowej podał rewelację, jakoby 19-letni Karol Wojtyła brał aktywny udział w "krwawej niedzieli" 1939 r. w Bydgoszczy, kiedy Polacy wymordować mieli siedem tysięcy Niemców. Absurdalność i niestosowność zarzutu spowodowały, że sprawy nie podjęła nawet niechętna zmarłemu papieżowi prasa światowa.


***


"The New York Post" informuje, że Mel Gibson zamierza nakręcić biograficzny film o papieżu Janie Pawle II. Pracuje on już od pewnego czasu nad tym projektem. Wysłał też ponoć swoją ekipę filmową, by nakręciła sceny z pogrzebu papieża. Zostaną one włączone do planowanej biografii, by nadać jej charakter paradokumentalny.


***


Bukmacherzy na wyspach brytyjskich po raz pierwszy obstawiali kandydatury kardynałów w wyborach konklawe. Można też było obstawiać imiona przyszłego papieża. Najmniej wypłacano za najpewniejszego kardynała Josepha Ratzingera.


***


Plan wycofania z zajęć religioznawstwa w publicznych szkołach hrabstwa Norfolk takich terminów jak "Duch Św.", czy "Stary Testament", został na razie odroczony. Wskazówki nakreślone na specjalnej konferencji wymieniły mnóstwo terminów, które powinny być zakazane w obawie przed wywołaniem u dzieci przerażenia lub ze względu na obraźliwy wobec innych religii charakter. I tak na przykład, komunia, by uniknąć kanibalistycznych konotacji, nie powinna być określana jako "ciało i krew Jezusa Chrystusa". Zwrot "Duch Św.", który kojarzy się ze strasznym pojęciem ducha, ma zostać zastąpiony sformułowaniem "Dusza Św." (z ang. spirit). Termin "Stary Testament" także powinien zostać zmieniony, gdyż kojarzyć się ma ze słowem "przestarzały".


***


Jak donosi coroczny światowy raport Amnesty International, aż na 3797 osobach wykonano w roku ubiegłym karę śmierci, a co najmniej 7395 osób zostało na nią skazanych. W związku z tym, AI wezwała Komisję Praw Człowieka Narodów do potępienia kary śmierci jako zbrodni wobec praw człowieka.


***


73 letni Kjell-Olof Feld, były szwedzki minister finansów został członkiem młodzieżówki Socjaldemokratycznej (SSU).


***


Po wielu skargach pasażerów na Białorusi postanowiono wrócić do tradycji segregacji płci w podróżach pasażerskich. Skargi wpływające do dyrekcji państwowych kolei kierowane były głównie przez panie, które skarżyły się na to, że panowie w przedziałach zdejmują buty, nie bacząc na zapach, jedzą cebulę i czosnek, a także obficie spożywają alkohol.


***


Według "Trybuny" prof. Adam Gierek byłby najlepszym kandydatem zjednoczonej lewicy w wyborach prezydenckich.


***


Rząd Polski w ciągu ostatnich lat wydał 3,85 miliarda złotych na walkę z bezrobociem (na przykład przez program "Pierwsza praca") ? w tym samym czasie bezrobocie wzrosło z 19 do 19,4 proc.


***


Według Eugenio Selmana Huseina ? osobistego lekarza Fidela Castro ? generał jest w tak wyśmienitej formie, że powinien ją zachować co najmniej do 120. roku życia.


***


Na prośbę wielu uczniów w szkołach czeskich wprowadzono palarnie. Uczniowie skarżyli się, że palenie w toaletach przeszkadza innym i jest niehigieniczne.


***


Setki ugandyjskich muzułmanów demonstrowały w stolicy kraju przeciwko propozycji ograniczenia możliwości zawierania małżeństw poligamicznych. Wyznawcy islamu uważają, że zmiany te są obrazą dla ich religii.


***


Walery Mostovoi, mołdawski wiceminister został zatrzymany za domaganie się od emeryta łapówki w postaci dwu butelek taniego wina w zamian za załatwienie sanatorium.


***


Dwie powieści Dana Browna ? Anioły i Demony oraz Kod Leonarda da Vinci znajdują się obecnie na czele listy bestsellerów we Włoszech, bijąc wszelkie możliwe rekordy. W Rzymie zaś trudno znaleźć kogokolwiek, kto nie czytałby książek kontrowersyjnego pisarza. W ostatnich dniach powieści Browna przeżywają kolejny szczyt powodzenia ? czytelnicy nie ukrywają, że sięgają po nie w związku z niedawnym konklawe. ? To teraz książki na czasie ? twierdzi Esteves Nepomuceno, szef księgarni na głównym rzymskim dworcu kolejowym. Zadbał on o to, by bestsellery rzucały się w oczy wchodzącym do sklepu klientom, Książki opisujące, między innymi, tajemnice i intrygi Watykanu stały się ulubioną lekturą na podróż do Stolicy Apostolskiej.


***


Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował prezydentowi Armenii Robertowi Koczarianowi powołanie wspólnej komisji, której celem byłoby zbadanie sprawy masakry Ormian w latach 1915-17 (zginęło wówczas ok. 1,5 mln Ormian). Dotąd Turcja unikała dyskusji na ten temat, ograniczając się do twierdzenia, że "doszło do tragedii".


***


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta we Wrocławiu zakazał agresywnej kampanii reklamowej firmie windykacyjnej "Kruk", która na swym papierze firmowym dużymi czerwonymi literami straszyła adresatów: Jesteśmy wszędzie.

Wyświetlony 6694 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.