Jan Stecki

Jan Stecki

niedziela, 01 sierpień 2010 20:51

"Gineza" i "ginema" OK!

Kariera akademicka feminizmu ma związek z politycznymi przeobrażeniami uniwersytetów, a nie z wysoką jakością feministycznej oferty. Z punktu widzenia klasycznych standardów uniwersyteckich za horrendum należy uznać włączanie się uczelni w jakiekolwiek "projekty emancypacyjne", czy to kobiece, czy rasowe, czy klasowe, czy seksualne (...) W Polsce próby wprowadzenia studiów kobiecych na uniwersytety dokonywane są praktycznie przy użyciu jednego, dobrze znanego argumentu: "bo przecież na Zachodzie". Niestety argument ten ? jeden z najbardziej niemądrych, jaki mógł pojawić się w wolnym kraju ? okazuje się czasami skuteczny (Ryszard Legutko, "Rzeczpospolita", 15-16.06.2002 r.)

niedziela, 01 sierpień 2010 11:29

"Hegel została kobietą"!

Pani Bożena Umińska w artykule Feminizm ? jestem tego warta ("Przegląd", 19.03.2003 r.) stwierdza: Może więc dawniej, w XIX w., Hegel był mężczyzną, jednak od lat 60. XX w. Hegel została kobietą. Kto by pomyślał, że to aż takie proste?

niedziela, 01 sierpień 2010 10:57

"Wewnętrzna logika" Magdaleny Środy

Minęło już kilka miesięcy, odkąd pani Magdalena Środa przestała być "ministrą", która z macierzyńską cierpliwością pouczała nas, niesforne dziadki, jak należy rozumieć demokrację i dostosowywała nas do standardów, a ja ciągle nie mogę przestać o niej myśleć. Nie to, żebym za nią tęsknił. Przeciwnie, obawiam się jej powrotu. Poniżej wyjaśniam powody moich obaw.

sobota, 31 lipiec 2010 17:45

Albo równość, albo feminizm!

Demonstrowane przez feministki poczucie dziejowej misji i przekonanie o nieuchronności jej wypełnienia sprawia, że każdy adwersarz feministek automatycznie staje się wrogiem nie tylko samych feministek, ale i postępu, którego panie te, w ich mniemaniu, są uosobieniem. Ale żeby tylko wrogiem. Oczekiwania feministek nie są przedstawiane jako oczekiwania lub, dajmy na to, potrzeby, lecz jako prawa. Nie jest to przypadkowe. Bowiem ktoś, kto przedstawiałby swoje oczekiwania jako oczekiwania, a potrzeby jako potrzeby, musiałby je uzasadnić i liczyć się z tym, że racjonalność tychże, jak i samo uzasadnienie zostaną poddane oszacowaniu. Natomiast prezentowanie swoich roszczeń jako praw zwalnia z obowiązku udzielania jakichkolwiek wyjaśnień, bo o prawach się nie dyskutuje. Prawa się respektuje. Konsekwencją takiego postawienia sprawy jest to, że oponent feministek z "wroga" awansuje na kogoś, kto nie szanuje cudzych praw bądź nawet na nie nastaje. A ktoś, kto nastaje na cudze prawa, to nie jest oponent, tylko kandydat na przestępcę, którego nie ma co słuchać, a jeśli już, to co najwyżej przesłuchać.

sobota, 31 lipiec 2010 13:11

Wygibasy na katedrze

Reinterpretacja świata według tezy, że płeć (...) tłumaczy wszystko, wymaga założenia, że kryteria, według których budujemy własną wizję i ocenę świata, wolno nam narzucać jako stosowne do oceny wszystkich wizji świata (...). Założenie to opiera się na kolejnej (...) relatywistycznej metatezie, iż absolutnych wartości ani kryteriów do oceny świata nie ma, a zatem nasze własne, prywatne obsesje są równie dobrą podstawą do analizy i oceny (...) jak wszystko inne (Agnieszka Kołakowska, "Rzeczpospolita" z dnia 29.01.2000 r.)

poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:36

W gabinecie luster

Pani Agnieszka Graff jest autorką książki "Świat bez kobiet". Myliłby się ten, kto by sądził, że pani Graff w swej książce wizją świata bez kobiet straszy bądź też światem bez niektórych kobiet kusi. Nic podobnego. Publicystka raczej na świecie kobiet nie dostrzega, w związku z czym włącza się w nurt tzw. narracji kobiet, będącej wykładnią feminizmu, dla niepoznaki żartobliwie nazywanego dyskursem płci.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.